Dlouhodobý investiční produkt (DIP) a novinky v oblasti spoření a investic pro rok 2024

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) a novinky v oblasti spoření a investic pro rok 2024

Michal Doležel

24. 11. 2023

„Kdy – když ne teď? Kdo – když ne my?“ 🤔

 

Toto známé heslo je spojeno s jinými listopadovými událostmi než s investicemi, já vím. Ovšem s listopadem to má něco společného!

Tento příspěvek, píši v listopadu stejně tak, jako byl poslanci schválen ve 3. čtení návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.

Asi se shodneme, že nelze spoléhat jen na důchodový systém a je třeba vzít situaci do vlastních rukou (Kdo – když ne my?), dále je třeba uvážlivě investovat a je moudré začít co nejdříve, ať se maximálně využije síla složeného úročení – klidně v novém investičním produktu, tzv. DIP (Kdy – když ne teď?)!

 

Chci vás touto cestou informovat, že od 1.1.2024 se v ČR výrazně zatraktivní oblast spoření a investování. Po vzoru EU vznikne v ČR tzv. „Dlouhodobý investiční produkt“ (dále též DIP). Jaké výhody to pro vás bude mít?

 

DIP budou nabízet investiční společnosti, banky, spořitelní a úvěrní družstva, pojišťovny, obchodníci s cennými papíry nebo samosprávné investiční fondy. Půjde o investice do akcií, dluhopisů (pouze regulovaných), podílových fondů, ale i vkladových účtů apod. Obrovskou výhodou DIP bude možnost si od základu daně odečíst až 48 000 Kč/rok kumulativně, a to za všechny typy daňově podporovaných produktů (doposud 24 000 Kč pro životní pojištění a 24 000 Kč pro doplňkové penzijní spoření/penzijní připojištění). To pro vás bude znamenat dodatečný roční výnos až 7.200 Kč. Toto platí jak pro nové, tak i stávající smlouvy.

Navíc, na DIP budou moci přispívat i zaměstnavatelé, a to až do výše 50 000 Kč ročně (kumulativně za všechny typy daňově podporovaných produktů).

Zároveň se od stejného data zvýší státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření/penzijní připojištění, a to z dnešních max. 230 Kč měsíčně na max. 340 Kč měsíčně.

Také dojde k výraznému snížení výhod stavebního spoření, kdy nově bude roční státní podpora max. 1.000 Kč (snížení 50 % oproti současnému stavu, kdy max. státní podpora činí 2.000 Kč ročně).

Po dlouhých letech tedy čeká oblast spoření/investování výrazné zatraktivnění, které vám může přinést další nadstandardní zhodnocení vašich úspor. Neváhejte tedy a v předstihu mě kontaktujte, abychom vše prodiskutovali a vybrali pro vás nejvhodnější variantu. Disponujeme dlouholetými znalostmi v oblasti poskytování finančních služeb a můžeme vám tedy poskytnout kvalifikovaný názor ve vztahu ke zhodnocování vašich úspor.

Výše uvedené se dá skvělé využít i pro vaše děti. Zejména plánované zhoršení podmínek stavebního spoření vám otevírá nové možnosti, jak svým dětem vytvořit zajímavou rezervu pro start do jejich života.

 

 

Více informace naleznete ZDE.
Zkontaktovat mě můžete ZDE!

Nejnovější články

Další články